Červen 2008

Londýn

18. června 2008 v 16:26 | karolína |  Londýn
Londýn
Londýn je hlavní město Anglie a Spojené království, a také největší město. To je v jihovýchodě Anglie, na řece Temže. To je také známé jako Lunnainn v skotský, Llundain ve velštině, Londain v Irishi, Londen v holandský, Londyn v lesku a Londres ve francouzštině.V historii, Londýn je jen oblast města Londýn, ale nyní lidé říkají Londýn více obecně znamenat celé město Greater Londýna.

Paříž

18. června 2008 v 16:23 Paříž
Paříž
Paříž je hlavní město Francie. Neleží ve středu francouzského hexagonu, nýbrž je mírně posunuta k severu. Protéká jí řeka Seina ve směru od východu k západu, kde se u města Le Havre vlévá do Atlantského oceánu.
Samotná Paříž má kolem dvou miliónů obyvatel, pařížská aglomerace pak celkem deset miliónu, přibližně tedy stejně jako celá Česká republika. Paříž je rozdělena do dvaceti městských obvodů (francouzsky: arrondissement). "Arrondissementy" jsou uspořádány do "šneka", pro vysvětlení arrondissement s číslem jedna je úplně v centru na pravém břehu Seiny, na protilehlém břehu je však již Paříž 6. Čím vyšší číslo se tedy na adrese objeví, tím dále od centra Paříže se nacházíte.
Nadmořská výška je poměrně nízká, pohybuje se od 30 m. n. m. (na nábřežích Seiny) do 130 m. n. m. (Montmartre, jediný kopec v blízkosti Paříže). Rozloha Paříže (bez aglomerace) činí přibližně 100 km2.
První zmínky o Paříži máme již ze třetího století př. n. l. Osídlen byl však jen malý ostrůvek na Seině. Byl obýván keltským kmenem Parisiů, z toho pramení dnešní jméno velkoměsta. Hlavním městem se Paříž stala v roce 508 n.l.
Při návštěvě Paříže si určitě povšimnete, že před každou významnější památkou i na zcela podle Vás možná zapadlém místě nápadně často potkáváte "sochu pádla s textem". Jedná se o stručnou historii daného místa, takže pokud umíte francouzsky (bohužel texty jsou jen ve francouzštině), máte příležitost dozvědět se spoustu zajímavých věcí.
Soubor:Tour eiffel at sunrise from the trocadero.jpg
Eiffelova věž byla postavena u příležitosti Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen do roku 1909. Eiffelova věž je ocelová věž v Paříži, v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Eiffelova věž byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930 byla s výškou 324 metrů nejvyšší budovou světa.
//><!